Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Макфакс

14/03/2019

15:07

2.402

Големина на фонт

а а а

Во Кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите од УБК во случајот за масовното прислушување „Таргет – Тврдина“. Во меморискиот уред каде што се содржеле информации за прислушувањето биле заведувана и локацијата и базните станици на прислушуваните.

Во судницата, на големи два екрана, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска и другите обвинети го следеа сведочењето на Костовски, кој објаснуваше што значат кратенките и логовите во системот. Заев, како што рече Костовски, бил следен под псевдонимот „Зо За“. Костовски рече дека насоките со кои биле следени граѓаните биле заведувани со имиња, како, на пример, табори.

Меморискиот диск бил одземен од Костовски и бил доказ во предметот „Пуч“. По наредба на ексначалникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски, биле извадени материјали од 5-6 цедеа.

Адвокатите на Сашо Мијалков реагираа дека сведокот Костовски не смее да го презентира доказот. Адвокатот Љупчо Шврговски кажа дека овој доказ бил користен против Костовски како обвинет во случајот „Пуч“.Спонзорирани линкови

Маркетинг