Ципрас: Прво да се исполни Договорот, па после во НАТО

Нетпрес

29/06/2018

11:48

2.158

Големина на фонт

а а а

Премиерот Алексис Ципрас денеска, на маргините од состанокот на Европскиот совет во Брисел, се состана со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и разговараа за договорот за името ФИРОМ и прашањето за двата грчки војници што ги притворија турските власти, јавуваат грчки медиуми.

Состанокот траел околу дваесетина минути и според извори, Ципрас истакнал дека договорот за името предвидува дека сите процедури мора да се исполнат пред НАТО  да ги започне разговорите за влез во ПЈРМ. 

Столтенберг одговори дека НАТО се согласува со оваа рамка, додаваат извори.Спонзорирани линкови

Маркетинг