Обвинет во предметот „Титаник“: Ако сакав да бегам, ќе избегав

Макфакс

20/07/2017

11:20

439

Големина на фонт

а а а

Далибор Алешковиќ, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство, рече дека ако сакал да бега, ќе избега.

Тој е вработен во Владата, а е осомничен за злосторничко здружување. Неговата жалба на решението на Кривичниот суд со кое му е одземен пасошот денеска беше разгледана во Апелацискиот суд.

Одбраната смета дека не постои опасност од бегство и дека одлуката на Кривичниот суд е генерална за сите обвинети во „Титаник“, а не индивидуализирана. 

Гаврил Бубевски од СЈО рече дека остануваат на тоа жалбата на обвинетиот да биде одбиена. Според него, станува збор за најниска мерка на претпазливост. 

Далибор Алешковиќ е обвинет за злосторничко здружување. Тој рече дека редовно се јавувал на поканите на СЈО и дека ако сакал да бега, ќе избегал. 

„Бегството не решава ништо“, рече тој. Исто така, Алешковиќ рече дека пасошот го користел само за одмор и за службени потреби. 

„Титаник“ е првиот предмет на СЈО. Се однесува за изборни манипулации, а меѓу обвинетите се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот секретар на Владата, Кирил Божиновски. Обвинети се и судии и поранешни членови на ДИК.Спонзорирани линкови

Маркетинг