Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија

Нетпрес

12/10/2015

14:46

777

Големина на фонт

а а а

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, објави МИА.

– Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против „Исламска држава“, но нејзината поддршка за режимот на Асад не е конструктивна. Со тоа само се продолжува војната во Сирија – изјави Столтенберг во обраќањето на пленарната сесија на Парламентарното собрание на НАТО во норвешкиот град Ставангер.

Тој призна дека „во моментов политичко решение во Сирија се чини дека е неостварливo и не многу реално“, но истакна дека тоа „нема алтернатива“, пренесе ТАСС.


Спонзорирани линкови

Маркетинг