Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Нетпрес

20/02/2014

10:28

1.182

Големина на фонт

а а а

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

Како што наведуваат медиумите, новите пресметки започнаа рано наутро, а официјални претставни соопштиле дека повеќе од 20 полицајци се повредени и дека некои од нив се погодени од снајпери.

На Мајдан во овој момент има околу 3.000 демонстранти и на самиот плоштад во овој момент е мирно, но групите на демонстранти пристигнаа до украинскиот парламент, кои се евакуираат.

Ниту фактот дека во Украина е прогласен Ден на жалост во чест на 28-те жртви од насилните демонстрации во изминатите 48 часа, не ги спречи новите судири, а утрово група демонстранти почнале да фрлаат молотови коктели врз кордонот на полицијата од каде е возвратено со солзавец.


Спонзорирани линкови

Маркетинг