Тропски горештини во Македонија: Живата на термометарот до 40 степени

Нетпрес

24/07/2013

12:15

2.179

Големина на фонт

а а а

Нашата земја во следните денови ќе биде зафатена од сончево и многу топло време, најавуваат метеоролозите.

Во следните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на топол бран кој ќе услови времето да биде претежно сончево и топло со пораст на дневната температура.

Особено топло време се очекува во почетокот на следната недела кога температурата на воздухот на повеќе места ќе надмине 35 степени, а во југоисточните делови ќе достигне и 40 степени.

Времето утре ќе биде сончево и топло, а температурата ќе се движи од 28 степени во Маврово до 38 во Демир Капија и Гевгелија

Токму поради тоа ве потсетуваме на препораките, кон кои треба да се придржувате во вакви услови:

Не се изложувајте директно на сонце посебно од 11 до 17 часот,

Носете светла и лесна облека,

Пијте повеќе течности,

Избегнувајте мрсна и зачинета храна, како и газирани пијалоци,

Јадете повеќе овошје и зеленчук и

Внимателно при влегување и излегување од климатизирани простории.


Спонзорирани линкови

Маркетинг