Клучниот потег на дербито: Како Леброн ги затвори двете ѕвезди на Клиперс и донесе победа на Лејкерс

Лејкерс успеаа да ја добијат оваа битка и да потврдат во моментов се најдобрата екипата на Западот, а за тоа најдобар доказ е табелета во оваа конференција. Ентони Дејвис со 34 поени беше најдобар стрелец, ама клучните потези ги имаше Леброн Џејмс кој прво 12,8 секунди до крајот успеа да реализира кош по офанзивен скок за да потоа одигра фантастична одбрана врз двете најголемите ѕвезди на противникот Каваи Ленард и Пол Џорџ.