Синдикатите се закануваат со генерален штрајк, ако полицијата ги нападне демонстрантите на Таксим

Нетпрес

14/06/2013

09:24

614

Големина на фонт

а а а

Конфедерацијата на синдикатите на вработените во јавниот сектор (КЕСК) соопшти дека при евентуална полициска интервенција во паркот Гези на плоштадот Таксим, 240 илјади вработени ќе ја напушти работата и ќе ги преплават плоштадите на територијата на цела Турција, пренесоа локалните медиуми.

Во Истанбул КЕСК ќе влезе во паркот Гези со своите 40 илјади членови.


Спонзорирани линкови

Маркетинг