[ВИДЕО] Дубаи-чоколадото ги освои социјалните мрежи: Еве како можете да го направите дома

Точка

10/07/2024

10:47

2.907

Големина на фонт

а а а

Рецепт кој во последно време е невозможно да се пропушти на социјалните мрежи е оној на Дубаи-чоколадо, десерт направен со тестенини од кадаиф.

Покрај тестенините од кадаиф, главна состојка на овој десерт е кремот од ф'стаци, а критиките на социјалните мрежи тврдат дека тој ја заслужува популарноста што моментално ја има. Еве како можете да го подготвите:

Потребно е:

100 гр кадаиф тестенини

40 гр путер

200 гр крем од ф'стаци

300 гр млечна чоколада

Подготовка:

Тестенини од кадаиф исечкајте ги. Во тава се топи путерот, се додаваат тестенините и се пржат додека не поруменат. Додека тестенините се ладат, растопете 150 грама млечна чоколада, па намачкајте ја на дното на силиконски калап или друг вид сад во кој ќе го подготвувате десертот. Вака треба се чува во фрижидер за малку да се стврдне првиот слој.

Во кадаифот додадете го кремот од ф'стаци и убаво измешајте. Добиената смеса премачкајте ја врз чоколадото. На крај растопете го преостанатото чоколадо, премачкајте го преку филот и ставете го во фрижидер да се стегне.
Спонзорирани линкови

Маркетинг