Отишле во манастир и свештеникот им кажал само едно: Се огласи мајката на исчезнатото момче од Ниш, неговиот син тешко го поднесува ова и одбива да излезе од дома

Точка

24/06/2024

21:23

22.583

Големина на фонт

а а а

Марица и Синиша Ѓорѓевиќ, родители на Милан Ѓорѓевиќ (41), кој исчезна без трага на 10 јули на Сува Планина, изјавија дека нивниот син не бил во манастир и дека не се замонашил.

„Денеска го посетивме манастирот во селото Вета и лично се уверивме дека Милан не е таму. Свештеникот ни рече дека никој не смее да го прими во манастирот. Поминавме два часа со свештеникот и се вративме во Ниш. Не знаеме што да правиме. 14 дена нема ни трага ни глас од нашиот син“, вели Марица.

Таа рече дека во изминатите денови Сува Планина била претресувана и од земја и од воздух, но дека ниту таа потрага не дала резултати.


„Слушнавме дека полицијата побарала да се отворат куќички во Јелашница и други села во подножјето на Сува Планина. Од полицијата слушнавме и дека контролата на базните станици за мобилни телефони не помогнала во истрагата. Не ни е јасно како форензичарите кои го прегледале неговиот службен автомобил на Бојанин вода, не го виделе неговиот рачен часовник во автомобилот, каде што биле пронајдени и неговите телефони. Часовникот го пронајдоа колегите на Милан од компанијата дури кога автомобилот беше вратен во Белград“, изјави Марица.

Како што рече мајката на исчезнатиот аптекар, утре нејзиниот постар син и уште десет другари ќе посетат локација која е далеку од највисокиот врв на планината Сува Трема.

„Продолжуваме да го бараме, но каде, не сме паметни. Тоа не се ден или два во прашање, туку 14 дена. Неговиот син секој ден ја прашува мајка си кога ќе се врати татко му. Денеска тој праша како е татко му 14 дена без храна и вода. Не знам што му вели снаата. Тоа што му се случи на Милан е многу тешко за детето. Одбива да оди на тренинг, нема да оди на родендени на пријатели, зборува само за татко му. Не знам како ќе го преживееме тоа што ни се случи. Ако некој пријави дека е жив, ако избрал друг пат, ние тоа ќе го прифатиме. Се ќе прифатиме само да знаеме дека е жив“, вели Марица.


Според неа, исчезнувањето на Милан е страшна енигма. Се истражувала Сува Планина, а од синот немало ни трага ни глас.

„Ако се лизнал некаде и не дај Боже умрел и птиците го нашле, некој ќе го најдел. Се плашиме дека некој го однел некаде и тоа ни паѓа на памет. Тој нема да крене рака на себе. Тој е посебен човек, педантен, одговорен и дома и на работа, секогаш подготвен да помогне. Не сакаше да ги остави децата. Уплатил за да одат на море, ги однел и синот и ќерката на базен да научат да пливаат пред да одат на одмор. Беше многу среќен ден претходно кога неговиот син го освои третото место на натпреварот во Белград“, вели Марица.

Таа потсети дека Милан веќе 17 години работи како застапник на фармацевтски компании, а последната компанија во која работел го ангажирала да продава лекови на подрачјето на југоисточна Србија, не само во Ниш.

Младиот аптекар од Ниш исчезнал без трага попладнето на 10 јуни на Сува Планина. Истиот ден ја видел мајка си во утринските часови, заедно пиеле кафе, а потоа отишол на работа во УКЦ Ниш. После тоа околу пладне телефонски се јавил на сопругата и рекол дека поради работни обврски не може да стигне да ја земе ќерката во градинка. Неговиот службен автомобил е снимен на безбедносните камери во 11 часот и 30 минути како минува по патот што води низ селата Јелашница, Чукленик, Доња и Горња Студена кон Бојанина Вода.


Бидејќи од утрото не се јавувал на телефон, а не се вратил дома да го однесе синот на роденден, семејството започнало потрага и ја известило полицијата за неговото исчезнување. Постариот брат во понеделникот вечерта го нашол службеното возило на Милан паркирано на паркингот до затворениот планинарски дом на Бојанина Вода.

Оттогаш е започната континуирана потрага во која досега учествувале неколку стотици луѓе, меѓу кои полицајци, пожарникари, членови на Планинарската спасувачка служба, шумари, планинари, алпинисти, пријатели и роднини.
Спонзорирани линкови

Маркетинг