На најбогатото семејство во Велика Британија му се суди за трговија со луѓе

Точка

21/06/2024

14:35

3.738

Големина на фонт

а а а

Четворица членови на семејството Хиндуџа, најбогатото британско семејство, се обвинети за експлоатација и трговија со луѓе и во моментов чекаат судење во Швајцарија.

Семејството, чии членови вредат вкупно 47 милијарди долари, поседува замок во богатиот кварт Колонија во Женева, а сите обвинувања против нив се однесуваат на нивната практика да увезуваат слуги од Индија за да се грижат за нивните деца и домаќинство.

Пракаш и Камал Хиндуџа, заедно со нивниот син Ајај и неговата сопруга Намрата, наводно им ги одзеле пасошите на персоналот, им платиле само 8 долари за 18-часовни работни денови и им дозволиле мала слобода да ја напуштат куќата, јавува Би-Би-Си.

Иако минатата недела беше постигната финансиска спогодба за експлоатацијата, на семејството сè уште му се суди за трговија со луѓе, тешко кривично дело во Швајцарија. Од друга страна, тие ги негираат наводите. Во случајот, Ив Бертоза, еден од најпознатите обвинители во Женева, ги спореди речиси 10.000 долари годишно за кои тврдеше дека семејството ги трошило на нивното куче со дневниот износ што наводно им го плаќал на својот персонал.

Адвокатите на богатото семејство не ги негираа конкретно наводите за ниски плати, но рекоа дека тие мора да се гледаат во контекст, додавајќи дека на персоналот исто така им е обезбедено сместување и храна. Обвинението за долго работно време беше исто така спорно, при што еден бранител тврдеше дека гледањето филм со деца не може да се смета за работа.

Некои поранешни вработени сведочеа за семејството Хиндуџа, опишувајќи ги како пријателски луѓе кои достоинствено се однесуваат кон својот персонал. Но, сериозни се обвинувањата дека на службениците им биле одземени пасошите, а без дозвола не можеле да излезат од дома, бидејќи тоа може да се смета за трговија со луѓе.


Темната страна на Женева

Не е првпат Женева, центарот на меѓународните организации, како и домот на светските богати, да биде во центарот на вниманието поради наводното малтретирање на персоналот. Пред 16 години, Ханибал Гадафи, син на поранешниот либиски диктатор Моамер Гадафи, беше уапсен во неговиот хотел во Женева поради извештаите дека тој и неговата сопруга го тепале персоналот. Случајот подоцна беше отфрлен.

Само минатата година, четири работнички од Филипините поднесоа тужба против едно од дипломатските претставништва на Женева во Обединетите нации, тврдејќи дека со години не добивале плата.

Тековниот случај на семејството Хиндуџа повторно ќе го привлече вниманието на помрачната, погрдата страна на градот кој сака да се нарекува себеси „град на мирот“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг