После досетливиот одговор на Меган настана тишина која ги скамени сите: „Мојата сопруга поцрвене од срам“, вели Хари – Тензијата можеше да се почувствува во воздухот

Точка

20/06/2024

20:20

7.336

Големина на фонт

а а а

Кога станува збор за нејзината врска со Меган Маркл, Кејт Мидлтон се водеше по мотото „не се огласувај и не објаснувај“.

Војвотката од Сасекс постојано ја споменуваше Кејт Мидлтон во негативен контекст јавно, индиректно или директно, со што на сите им беше јасно дека тие двете воопшто не се блиски. Јавноста ја памети изјавата на Меган Маркл дека плачела поради принцезата од Велс пред нејзината венчавка со принцот Хари во 2018 година во Виндзор.

Што се случи тогаш, откри принцот Хари во мемоарите „Spare“ од 2023. Принцот тврди дека неговата сопруга поцрвенела кога се обидела да се пошегува со Кејт Мидлтон и не ја добила реакцијата што ја очекувала.


Кејт Мидлтон ја прашала Меган Маркл што мисли за Trooping the Colour, а војвотката одговорила: „Шарена“, со остра смисла за хумор.

Тишината што владееше се закануваше да не проголта сите“, напиша принцот Хари.

Меган и Хари беа на роденденската парада во 2018 и 2019 година по раѓањето на синот Арчи Харисон. Да потсетиме, славниот пар ја има и ќерката Лилибет Дијана. Се појавија и во 2022 година, кога покрај официјалниот роденден на кралицата Елизабета Втора, беше прославен и нејзиниот платинест јубилеј. По внимателно разгледување, кралицата потоа одлучи дека на балконот на Бакингемската палата ќе се појават само вработени членови на судот, со исклучок на принцот Ендру, Меган и Хари. Тоа се сметаше за укор за војвотката и војводата од Сасекс, кои во 2020 година одлучија дека повеќе нема да вршат службени должности во династијата.


Принцот Хари оваа година престојуваше двапати во Лондон, во февруари и мај, откако дозна дека неговиот татко боледува од рак и за 10-годишнината од игрите Invictus, кои тој ги спонзорира. Кралот се согласил да се сретне со својот син првиот пат, а вториот пат одбил поради премногу обврски, што само по себе е контроверзно. Се коментира дека тој конечно кажал што мисли за серијата афери кои Хари и Меган јавно ги предизвикуваат. Сепак, постојат индиции дека монархот сака да ги реши несогласувањата со помладиот син и снаата.


Да потсетиме, Кејт Мидлтон се врати во јавноста шест месеци откако се појави во божиќната прошетка во Сандрингем и три месеци по видео пораката во која објави дека има рак. Поминаа пет месеци откако имаше голема операција на абдоменот во Лондон. Бакингемската палата на 5 февруари објави дека монархот има рак. На 26 јануари, кралот беше опериран поради бенигно зголемување на простатата.
Спонзорирани линкови

Маркетинг