„Economist: „Ако Украина изгуби, Западен Балкан ќе биде заборавен“

Точка

19/06/2024

23:01

5.194

Големина на фонт

а а а

Западен Балкан ќе падне во заборав ако Украина ја изгуби војната против Русија, посебно во контекст на процесот на пристапување на балканските земји во Европска унија, предупредува „Economist“.

„Победата на Русија би имала слаб ефект на Запад, посебно на Европа: ќе се промени обликот на ЕУ, ветувањето до Украина подразбирало сеопфатна победа. Западен Балкан, чиј обид за приклучување ја оживеа војната, исто така би останал во заборав“, пишува „Economist“ во анализата со наслов „Што ќе се случи ако Украина изгуби“?


ЕУ на самитот во Солун во Грција изрази поддршка за „европскиот сон“ на земјите од Западен Балкан од 2003-та година. Меѓутоа, само Хрватска пристапи кон ЕУ во 2013-та. На овој начин моментално десет земји се во процесот на проширување, вклучувајќи ги Украина и Молдавија од 2022-ра година, од кои девет имаат статус кандидат.

„Постоечкиот ќорсокак би можел да се урне во корист на окупарот, или Доналд Трамп би можел да се врати на власт во САД и да и ја предаде на Русија победата на сребрена чинија.


Иако е поразена Украина е далечна перспектива, не е ништо помалку застрашувачка“, заклучува британскиот весник.
Спонзорирани линкови

Маркетинг