[ВИДЕО] Мачорот Флафи мрази патувања – затоа добил лек за смирување, а ова е резултатот

Точка

15/06/2024

17:40

5.178

Големина на фонт

а а а

Патувањето со домашни миленици може да биде прилично тежок потфат и често бара на некој начин да го смирите вашето домашно милениче за да не се повреди себеси или вас поради можниот стрес.

Понекогаш за многу долги патувања, на кучињата и на мачките им се препишуваат лекови за смирување за да го направат патувањето што е можно побезболно за сите вклучени. Се разбира, сето ова треба да се направи во консултација со ветеринар.


Корисничката Софи Палија снимила како изгледа кога нејзиниот мачор Флафи добива габапентин. Имено, тоа е лек кој е безбеден за мачки, а ветеринарите често го препишуваат против анксиозност и болка.

Софи забележала дека нејзиниот Флафи станува вознемирен дури и кога се вози во автомобил на кратки растојанија. Бидејќи планира да оди на подолги патувања со него, разговарала со ветеринарот кој потоа ѝ препорачал габапентин за да му ги олесни тегобите на мачорот.

На видеото таа покажала како Флафи реагирал кога лекот почнал да делува. Мачорот почнал да се чувствува поспано, а очите му станале тешки. Потоа, по два часа, Флафи седел во транспортерот целосно зашеметен.Спонзорирани линкови

Маркетинг