[ФОТО] Ѕвер од длабочините ги изненади научниците! Откриен нов вид, а името го добил по мрачниот лик од популарниот филм

Точка

15/06/2024

11:01

15.852

Големина на фонт

а а а

Пираните се мали, гладни и забести суштества кои сакаат месо. Сепак, помалку е познато дека тие имаат „братучеди“ наречени риба пакус, и дека се вегетаријанци. За работите да бидат уште поинтересни, неодамна во Амазон беше идентификуван нов вид на овие пакуси, риби познати по своите необични заби слични на човекот.

Овој тип на пакуси е именуван по Саурон, мрачен лик од Господарот на прстените. Името е "Miloplus sauron" поради белегот на страната на нејзиното тело кој наликува на окото на Саурон.

„Штом колегите предложија име за оваа риба, знаевме дека е совршена за неа. Нејзината шара навистина наликува на тоа око, особено во комбинација со портокаловите дамки на нејзиното тело“, вели Руперт Колинс, куратор за риби во лондонскиот Природен музеј.

"Miloplus sauron pacus" е риба која е поврзана со пираната. Клучната разлика помеѓу овие две групи риби е тоа што пакусите се вегетаријанци. Нивната исхрана може да се види по необичните заби, кои наликуваат на човечките. Неверојатно е што, ако имаат доволно храна и лесен живот (често се домашни миленици), можат да пораснат до еден метар и да тежат до 20 килограми.

Новий вид амазонських риб назвали на честь Саурона з «Володаря Перснів».

Ці риби є родичами-вегетаріанцями...

Posted by Новина дня on Wednesday 12 June 2024Спонзорирани линкови

Маркетинг