[АУДИО] Случајно објавена „вознемирувачка“ снимка од Меѓународната вселенска станица: НАСА негира дека имало вонредна ситуација

Точка

14/06/2024

16:10

16.624

Големина на фонт

а а а

НАСА по грешка емитуваше симулација на астронаут кој се лекува од болест на декомпресија на Меѓународната вселенска станица (МВС), што предизвика шпекулации на социјалните мрежи за можна вонредна состојба.

YouTube каналот на НАСА во живо емитуваше аудиоснимка која покажува дека член на екипажот боледува од последици од болест на декомпресија, објави оваа организација на својата официјална сметка на Х.

Во видеото, женски глас бара од екипажот „да го врати командантот во одело“, да му го провери пулсот и да му даде кислород, а подоцна вели дека прогнозата за неговото здравје е „лоша“. НАСА не ги потврди снимките ниту пак го реобјави аудиото.

Неколку вселенски ентузијасти објавија линк до аудиоснимка на мрежата Х предупредувајќи дека има сериозна вонредна состојба на МВС.

„Ова аудио е ненамерно и погрешно пренасочено од тековната симулација во која членовите на екипажот и копнените тимови се обучени за различни сценарија во вселената и не е поврзана со вистински итен случај“, се вели во соопштението на контролата на мисијата МВС.

Во соопштението се нагласува дека „нема вонредна ситуација“ на станицата.

Болеста на декомпресија е предизвикана од меурчиња од азот или други гасови во крвотокот поради промена на атмосферскиот притисок. Ова може да влијае на централниот нервен систем и е потенцијално фатално.

Моменталното на МВС се наоѓаат американските астронаути Мајкл Барат, Метју Доминик, Трејси Калдвел-Дајсон и Џанет Ипс, и руските космонаути Николај Чуб, Александр Гребенкин и Олег Кононенко. Последниот е апсолутен светски рекордер по времето поминато на МВС.
Спонзорирани линкови

Маркетинг