[ВИДЕО] Медицинските лица ги објавија деталите за човекот што се самозапали во Загреб: „Вакво нешто не сме имале со години“

Макфакс

11/06/2024

13:41

3.475

Големина на фонт

а а а

Претставници на Клиниката за трауматологија на КБЦ „Сестрите на милосрдието“ во Загреб соопштија дека човекот што се самозапали пред хрватската влада е во животна опасност.

„И покрај брзата реакција на итните служби и покрај навремено спроведените итни мерки на интензивно лекување, животот на пациентот е во опасност поради природата и обемот на повредите. Го следиме неговиот развој, сместен е во делот за интензивно лекување на одделот за изгореници“, рече д-р Видовиќ.

„Тој има изгореници од четврти степен на речиси целото тело. Дури има и ендо-изгореници“, додаде Видовиќ.

„Прогнозата е лоша, но да му дадеме шанса на човекот да преживее. Ќе направиме сè што е можно денеска да го спасиме човекот“, рече д-р Видовиќ.


Станува збор за маж на 67 години.

„Често наидуваме на изгореници, но вакво нешто немаме со години“, изјави Видовиќ и ја пофали брзата реакција на итната помош.

Мажот моментно е без свест, интубиран и го згрижуваат тројца лекари.

„Тоа е во многу сериозна ситуација“, рече Давор Вагиќ, директор на КБЦ „Сестрите на милосрдието“.


„Им благодарам на колегите што беа тука и му помогнаа на одделот за изгореници“, изјави Вагиќ.

„Апсолутно беше направено сè за да му се помогне што е можно побргу“, рече тој.Спонзорирани линкови

Маркетинг