Хулк Хоган во центар на нова измама со криптовалути: „Тоа не сум јас“

Точка

07/06/2024

19:38

9.027

Големина на фонт

а а а

Ако видите дека некоја позната личност твитува за криптовалути, застанете и запрашајте се дали објавата е вистинска.

Оние кои не се доволно внимателни, би можеле да наседнат на измама на социјалните мрежи, а го вклучува поранешниот кечер Хулк Хоган.

На "X" имено, кружела објава за наводна нова криптовалута "Hulk", која, како што изгледало, ја промовирал токму Хоган.


Иако од неговиот профил било објавено за оваа криптовалута, тој набрзо на Инстаграм ги предупредил своите фанови дека станува збор за измама, и дека е хакиран.

„Ве можам да не обраќате внимание на било што денеска објавено. Тоа не го направив јас, и набрзо ќе биде отстрането“, објавил тој.


Работата многу брзо се решила и сите објави на кои се промовирала криптовалутата "Hulk" биле отстранети, а нејзината вредност нагло опаднала.
Спонзорирани линкови

Маркетинг