„Само Интервју“ со Бујар Османи: Влада со нелегитимни Албанци е исто како и влада без Албанци!

Канал 5

17/05/2024

00:11

5.341

Големина на фонт

а а а

Интервју со Министерот за Надворешни работи и потпретседател на ДУИ, Бујар Османи во "Само Интервју" на Канал 5 Телевизија.

Според Османи има разлика меѓу погледите и интересите на политичките партии од државните интереси. Исто така тој нотираше дека во предизборната кампања имало замислена пропаганда кај Албанците дека ДУИ се криминалци, додека кај Македонците дека ДУИ раководат со државата и институциите.

Според Османи уставното уредување не е идентично со владеењето и дека до Рамковниот Договор дошло поради надгласувањето. "Вреди да имаше еден глас повеќе јас ќе водев битка тие да ги застапуваат Албанците", заклучува Османи.

Целото интервју во два дела погледнете го во продолжение:Спонзорирани линкови

Маркетинг