Официјални лица ширум светот шокирани од атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо

Макфакс

15/05/2024

18:13

981

Големина на фонт

а а а

Европските претставници го осудија денешниот атентат на словачкиот премиер Роберт Фицо и го изразија својот шок од нападот, во кој Фицо беше тешко повреден.

Претседателката на Словачка Зузана Чапутова најостро го осуди денешниот брутален и непромислен напад врз словачкиот премиер.

„Шокирана сум. Му посакувам на Роберт Фицо многу сила во овој критичен момент да се опорави од нападот“, рече таа на платформата X.Спонзорирани линкови

Маркетинг