Путин разговараше со иранскиот претседател

Макфакс

16/04/2024

15:40

1.097

Големина на фонт

а а а

Руската државна новинска агенција РИА на својот канал на „Телеграм“ објави дел од разговорот меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси.

„Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток во телефонски разговор по израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск и одмаздничките мерки на Техеран“, соопшти Кремљ.

„Путин изрази надеж дека сите страни ќе покажат разумна воздржаност и нема да дозволат нова рунда конфликти“, се вели во соопштението.Спонзорирани линкови

Маркетинг