Нов состанок на израелскиот воен кабинет

Макфакс

16/04/2024

14:00

621

Големина на фонт

а а а

Воениот кабинет на Израел ќе се состане денеска за да го разгледа одговорот на иранскиот напад со беспилотни летала и ракети, изјави израелски претставник за „Си-Ен-Ен“.

Тоа ќе биде петти состанок на воениот кабинет откако Техеран почна масовен напад врз Израел ноќта кон саботата и неделата. Тоа беше, вели Иран, одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск претходно овој месец.

Иранскиот напад беше прв во историјата во кој Иран пукаше директно кон Израел од своја територија.Спонзорирани линкови

Маркетинг