[ФОТО] Ова е "Mercedes EQS", најпрестижниот електричен автомобил на планетата

Точка

12/04/2024

17:23

11.841

Големина на фонт

а а а

Предводник на "Mercedes" во електричната гама е "EQS", кој сега се обидува да се доближи до глобално успешната S класа во однос на естетиката.

Во Мерцедес се многу активни на електрификација, а во исто време не се откажуваат и покрај бројните искушенија. Моделот "EQS", кој веќе имаше проблеми со пласманот на пазарот, е особено значаен. Сега еподложен на првиот редизајн со цел да се постигне подобра позиција на пазарот со поконкурентен изглед.


"S" класа само во деталите

За разлика од BMW, чиј i7 не се разликува значително од серијата 7, Mercedes визуелно го оддалечи "EQS" значително од класата "S", давајќи му модерен изглед и истакнувајќи ја аеродинамичната форма. Сега, сепак, повторно се приближува до класата "S", иако само во детали.


Јајцевидната форма е задржана, но сега "EQS" ќе добие предна табла со препознатливиот потпис на марката која вклучува хоризонтални хромирани линии како дел од поранешната решетка. На хаубата има и ѕвезда на "Mercedes" со тридимензионален амблем.


Задните седишта се приспособуваат електрично

Освен „нишанот“ и маската, речиси е невозможно да се забележат други промени. Истото важи и во кабината, каде што освен неколку украси, единствена конкретна новина се задните седишта со пет милиметри подебел слој за полнење. Аголот на задното седиште може да се приспособи помеѓу 27 и 36 степени со притискање на копче.


Во однос на технологијата, "Mercedes" одлучи да го зголеми капацитетот на батеријата на 118 kWh, што ќе го подобри досегот за околу 80 km. Така, "EQS 450 4Matic" ќе има досег од 799 километри, што е зголемување за 11 отсто. Софтверот го оптимизира и обновувањето на енергијата, односно регенеративното сопирање. За потребите на одржување, сопирачките ќе се активираат автоматски од време на време, но без да влијаат на возењето.

Премиерата на обновениот модел е закажана за претстојниот "Auto China". Цената и точниот датум на почеток на продажбата ќе бидат објавени подоцна.
Спонзорирани линкови

Маркетинг