Бостон го прегази Далас

Макфакс

02/03/2024

13:46

6.719

Големина на фонт

а а а

Најдобриот тим во НБА лигата Бостон Селтикс, во дербито го декласира Далас со 138:110. Селтикс со скор 47-12 ја зацврстија лидерската позиција на Истокот. На Далас не му помогна ниту трипл-дабл учинокот на Лука Дончиќ.

Големата тројка на Селтикс (Тејтум-Браун-Прозингис) го неутрализираше учинокот на Дончиќ.

Џејсон Тејтум ги предводеше Селтикси со 32 поени и пет тројки, Џејлен Браун придонесе со 25 поени и седум скока, додека Летонецот постигна 24 поени. Уште четворица играчи на Бостон постигнаа двоцифрен број на поени.

Лука Дончиќ го забележа вториот последователен трипл-дабл, 12. од почетокот на сезоната (37 поени, 12 скока, 11 асистенции). Кајри Ирвонг против поранешниот тим постигна 19 поени.

НБА, резултати:

Детроит – Кливленд 100:110

Филаделфија – Шарлот 121:114

Торонто – Голден Стејт 105:120

Мемфис – Портланд 92:122

Минесота – Сакраменто 120:124

Њу Орлеанс – Индијана 129:102

Чикаго – Милвоки 97:113Спонзорирани линкови

Маркетинг