25 најдобри плажи во светот според „Tripadvisor“ за 2024 година: Две од нив се во соседството

Точка

23/02/2024

12:35

18.219

Големина на фонт

а а а

Златни песоци, нерамни брегови, бистри сини води - овогодинешните победнички плажи се омилени на туристите во секој поглед, од лежерни денови на плажа до подводни авантури.

Tripadvisor“ ја објави својата листа за 25 најдобри плажи во светот кои ќе бидат хит за 2024 година.

Наградата на „Travelers’ Choice Awards“ за најдобар од најдобрите го слави највисокото ниво на извонредност во патувањето. Се доделува на оние кои добиваат голем број прегледи и мислења од заедницата на „Tripadvisor“ во период од 12 месеци. Од нешто повеќе од 8 милиони огласи на оваа популарна страница, помалку од 1% успеваат да влезат во листата на најдобри.

25. Muro Alto Beach (Бразил)


24. Playa Norte (Мексико)


23. Myrtos Beach (Грција)


22. Nissi Beach (Кипар)


21. Kelingking Beach (Индонезија)


20. Nungwi Beach (Танзанија)


19. Falassarna Beach (Грција)


18. Playa Manuel Antonio (Костарика)


17. Impanema Beach (Бразил)


16. Playa De Las Canteras (Шпанија)


15. Seven Mile Beach (Кајмански острови)


14. Poipu Beach Park (Хаваи)


13. Reynisfajara Beach (Исланд)


12. Balandra Beach (Мексико)


11. Playa Pilar (Куба)


10. Varadero Beach (Куба)


9. Fiesta Beach (Флорида)


8. Eagle Beach (Аруба)


7. Manly Beach (Австралија)


6. Anse Lazio (Сејшели)


5. Grace Bay Beach (Теркс и Кејкос)


4. Ka’anapali Beach (Хаваи)


3. La Concha Beach (Шпанија)


2. Spiaggia dei Congili (Италија)


1. Praia de Falesia (Португалија)
Спонзорирани линкови

Маркетинг