Појадок којшто го труе вашето тело: Овие намирници не треба да ви бидат избор за првиот утрински оброк, внимавајте што внесувате на празен стомак

Точка

19/02/2024

10:21

10.615

Големина на фонт

а а а

Колку е важно што прво јадете наутро, најдобро сведочи фактот што сите светски спортисти вниманието го посветуваат на својот појадок.

Појадокот е најважниот оброк и баш поради тоа треба добро да внимавате што јадете наутро. Меѓу честите намирници кои наутро се наоѓаат на масата се три кои носат повеќе штета отколку корист и баш поради тоа треба да ги отстраните од листата за утрински оброк.

Сланина


Содржи голем процент на заситени масти и холестерол и често е многу процесуирана со нитрати од кои може да се појави главоболка.

Печива со сирење или путер


Ова се празни јаглехидрати со многу мала нутритивна вредност, како што се растителни влакна, протеини, цели житарици и слично.

Енергетски барови


Што се однесува до шеќерот и калориите на енергетските барови, исто ви е како за појадок да јадете чоколадо.
Спонзорирани линкови

Маркетинг