[ВИДЕО] Цел живот погрешно ги цедите тестенините – овој начин е поедноставен

Точка

09/12/2023

15:17

9.070

Големина на фонт

а а а

На интернет можат да се најдат многу совети кои ќе ви го олеснат готвењето и ќе го скратат вашето престојување во кујната.

Меѓу нив има и многу совети кои на нашите баби и мајки им биле „нормални“, но подоцна со текот на времето како некако да се изгубиле.

Трикот којшто ќе ви го пренесеме денес е еден од таквите, а ќе ви покаже како најлесно да ги процедите тестенините после варењето.

Вообичаено цедалката ја ставаме во мијалникот, па потоа во неа ги ставаме тестенините од тенџерето.

Меѓутоа, тоа не е единствениот начин за цедење тестенини, а никако не и наједноставниот.

Оние поумешните тоа го прават на следниот начин: цедалката ја користат како поклопец за тенџерето, а потоа тенџерето го превртуваат за да истече водата, а тестенините остануваат во тенџерето.

Додека за некои ова е добар трик, за други ќе биде вистинско откровение, па секако не бидете мрзеливи и пробајте ја оваа техника следниот пат кога ќе варите тестенини.
Спонзорирани линкови

Маркетинг