Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Макфакс

09/12/2023

09:43

1.493

Големина на фонт

а а а

Во израелски напад врз јужниот град Кан Јунис загинаа шест лица, додека пет други загинаа во одделен напад во Рафах, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

Последната бројка на загинати во Газа е 17.487 луѓе, главно жени и деца.

Во меѓувреме, израелската армија соопшти дека двајца војници се тешко ранети во неуспешниот обид да ги ослободат израелските заложници држени во Газа.

Војската синоќа соопшти дека убила бројни милитанти во операцијата во текот на ноќта, но не успеала да спаси ниту еден заложник.

„Силите извршија рација на локација на Хамас и ги елиминираа терористите кои учествуваа во киднапирањето и држењето на заложниците“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Во оваа операција не беа спасени заложници“.

Претходно Хамас соопшти дека неговите борци го запреле обидот за спасување и се судриле со израелските специјални сили.

Таа тврди дека израелски војник кој бил држен како заложник бил убиен од израелски воздушен оган наменет за заштита на силите што се повлекувале.

Се верува дека Хамас држи околу 137 заложници кои беа заробени во нападот на 7 октомври.Спонзорирани линкови

Маркетинг