Остри осуди против одлуката на САД да ја блокираат резолуцијата со која се бара итен прекин на огнот

Макфакс

09/12/2023

09:41

1.401

Големина на фонт

а а а

Ањес Каламар, генералниот секретар на Амнести интернешенел, рече дека одлуката на САД да стави вето на резолуцијата е „морално неодбранлива“.

Каламар рече: „со ставањето вето на оваа резолуција, САД покажаа бесчувствително непочитување на страдањето на цивилите соочени со неверојатен биланс на жртви, големо уништување и невидена хуманитарна катастрофа што се случува во окупираниот Појас Газа.

САД дрско го искористија и го вооружија своето вето за да го вооружат Советот за безбедност на ОН, дополнително поткопувајќи го нивниот кредибилитет и способност да го исполни својот мандат за одржување на меѓународниот мир и безбедност.

Не може да има оправдување за продолжување на блокирањето на значајните активности на Советот за безбедност на ОН за запирање на масовното цивилно крвопролевање. Употребата на ветото е морално неодбранлива и е занемарување на должноста на САД да ги спречат злосторствата и да го почитуваат меѓународното право.

Покрај блокирањето на усвојувањето на примирјето што ќе стави крај на масовното хуманитарно страдање во Газа, ќе помогне за враќање на заложниците и ќе ја смири тензијата што се зголемува во регионот, САД продолжуваат да пренесуваат муниција произведена од САД на владата на Израел што придонесува за десеткување на цели семејства.

Како единствена држава која стави вето, јасно е дека САД се изолирани од поголемиот дел од светот и голем дел од сопственото население. Тоа покажува целосно отсуство на глобално лидерство и не разбирање на историското значење на моментот“.

САД беа единствената членка на Советот за безбедност што гласаше против нацрт-резолуцијата, додека Велика Британија беше воздржана.Спонзорирани линкови

Маркетинг