Радев стави вето на обезбедувањето оклопни возила за Украина

Макфакс

04/12/2023

12:55

2.486

Големина на фонт

а а а

Бугарскиот претседател, Румен Радев го врати на нова расправа во парламентот Законот за ратификација на Договорот со кој Бугарија бесплатно и дава оклопна транспортна опрема на Украина, соопшти прес-центарот на шефот на државата.

Во причините за ветото беше забележано дека народните избраници не биле доволно запознаени со конкретните параметри на донацијата, што им оневозможува објективно да проценат дали обезбедената опрема повеќе не е потребна, пренесе бнр.бг.

Радев нагласува дека не се земени предвид ниту воените задачи доделени на Министерството за внатрешни работи, ниту потребите на главните дирекции „Гранична полиција“ и „Противпожарна безбедност и безбедност на населението“.Спонзорирани линкови

Маркетинг