„Политико“: Орбан ја држи ЕУ во заложништво и ја поткопува одвнатре

Макфакс

01/12/2023

18:33

1.506

Големина на фонт

а а а

Унгарскиот премиер Виктор Орбан редовно ја турка ЕУ до работ, но дипломатите се во паника дека неговото непријателство кон Украина сега конечно ќе го турне блокот преку работ, пишува „Политико“.

Новата политичка криза треба да зоврие на самитот во средината на декември, кога лидерите на ЕУ се очекува да донесат историска одлука да ја внесат Украина во клубот од 27 нации и да склучат договор за спасувачкиот буџет од 50 милијарди евра за Киев. Состанокот треба да им сигнализира на САД дека, и покрај политичките одвлекувања околу војната на Блискиот Исток, ЕУ е целосно посветена на Украина.

Орбан, кој има блиски врски со Владимир Путин и кој се смета дека ја поткопува демократијата и владеењето на правото во неговата земја, најверојатно ќе ги сруши од колосек. Тој бара целиот политички и финансиски процес да се замрзне додека лидерите не се согласат за сеопфатен преглед на поддршката на ЕУ за Киев.


Ова им задава огромна главоболка на лидерите на ЕУ. Иако Унгарија претставува само два отсто од населението на ЕУ, Орбан може да го држи блокот како заложник затоа што ќе мора едногласно да реагира на главните стратешки одлуки – и тие се едвај поголеми од започнувањето на пристапните преговори со Украина.

Орбан е најгласниот противник на санкциите против Русија по анексијата на Крим од страна на Путин во 2014 година. Но, овој пат е поинаку, велат дипломатите и претставниците на ЕУ.

„Ние се движиме кон голема криза“, рече еден анонимен претставник на ЕУ, пренесува медиумот. Еден висок дипломат на ЕУ предупреди дека ова може да стане „еден од најтешките европски совети“.

Орбан ја игра долгата игра, рече Петер Креко, директор на Институтот за политички капитал во Будимпешта. „Орбан чекаше Европа да разбере дека не е можно да се победи војната во Украина и дека Киев мора да направи отстапки. Сега, тој чувствува дека неговото време доаѓа бидејќи заморот со Украина расте во јавното мислење во многу земји од ЕУ.


Некои дипломати на ЕУ ги толкуваат заканите на Орбан како стратегија за зголемување на притисокот врз Европската комисија, која задржува 13 милијарди евра од фондовите на ЕУ за Унгарија поради загриженоста дека земјата ги крши стандардите на ЕУ за владеење на правото.

Други, сепак, рекоа дека е грешка да не се гледа подалеку од тактиките за непосредна трансакција. Орбан долго време ја доведуваше во прашање стратегијата на ЕУ за Украина, но во голема мера беше игнориран или прикажан како марионета на рускиот претседател Владимир Путин, според написите.

„Го гледавме со стравопочит, но можеби не одвоивме доволно време навистина да слушаме“, призна друг висок дипломат на ЕУ.

„Нема кој да расудува со Орбан“, изјави трет претставник на ЕУ. „Тој сега ја поткопува ЕУ одвнатре, пишува медиумот.Спонзорирани линкови

Маркетинг