Чоколадни бомбици со само четири состојки: Брз и едноставен десерт

Точка

29/11/2023

18:13

7.439

Големина на фонт

а а а

Со наближувањето на празниците, на многу трпези ќе се појават многу вкусни десерти. Покрај тортите и колачите, големо внимание привлекуваат и малите колачиња кои главно се лесни за правење. Еден таков десерт се овие чоколадни бомбици за кои се потребни само четири состојки.

За подготовка ви се потребни не повеќе од 10-тина минути.


Состојките што ви се потребни за овој рецепт се:

200 грама мелени ореви (орев или бадем)
200 грама мелен бисквит
300 грама џем
150 грама чоколадо

Подготовка:

Чоколадото кое ќе послужи како глазура внимателно растопете го на пареа или на тивок оган. Во меѓувреме, во блендер исечкајте ги оревите. Ако сакате појак вкус, користете ореви, а ако сакате послаб, бадеми.


Измешајте ја смесата со ореви заедно со мелените бисквити и додадете го џемот. Што се однесува до џемот, можете да го користите оној кој најмногу ви се допаѓа, но доколку сакате да доминира вкусот на чоколадото, најдобра опција е џемот од кајсии.

Формирајте топчиња и потопете ги во чоколадна глазура. Ако сакате, можете да ги украсите со бело чоколадо или други украси за торти и колачи.
Спонзорирани линкови

Маркетинг