Рјабков: Америка сака да предизвика немири и да ја смени власта во Русија

Макфакс

28/11/2023

09:46

928

Големина на фонт

а а а

САД се повеќе се фокусираат на промена на владата и организирање внатрешни немири во Русија, изјави заменик министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Рјабков.

„САД не само што започнаа хибридна војна против Русија, која се води, очигледно, до последниот Украинец. Тие сè уште сакаат да ѝ нанесат стратешки пораз на Русија и да покажат зголемен фокус на промената на власта во Русија, да организираат внатрешни немири во Русија“, рече заменик министерот.

Според него, во овие услови, сценариото за конфронтација меѓу Москва и Вашингтон стана „нешто од кое треба да се тргне“. Во исто време, Рјабков не исклучи дека натамошната ескалација од страна на САД може да доведе до прекин на руско-американските дипломатски односи.

„Опсегот на избори, земајќи го предвид расположението во Вашингтон, е мал. Чисто негативна опција е натамошната ескалација, во дипломатска насока, прекин на исклучително тенките билатерални односи. Или помалку драматична опција: целосна воздржаност на Русија и Кина со елементи на дијалог, во комбинација со активни обиди да се создаде раскол на мнозинството во светот што не се согласува со западниот светски поредок заснован на правила“, објасни заменикот министер за надворешни работи на Руската Федерација.

Рјабков додаде дека не може „точно да предвиди што ќе преовладува“ во американската политика, пренесува Танјуг.Спонзорирани линкови

Маркетинг