Њујорк пред катастрофа: По поплавите, на градот му следи закана од пожари

Макфакс

02/10/2023

10:14

887

Големина на фонт

а а а

Чадот од шумските пожари во Канада го покрива Њујорк. Шумските пожари кои сè уште беснеат во Канада се очекува да прекријат делови од североисточниот дел на САД носејќи густ чад во Њујорк и Масачусетс, соопштија синоптичарите.

„Сегашните прогнози покажуваат дека облак од чад од шумскиот пожар може да стигне до Њујорк околу изгрејсонцето во понеделник наутро, предизвикувајќи забележително магливо небо“, рече градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, во предупредувањето до жителите.

Одделот за заштита на животната средина на Њујорк прогнозираше умерени услови за квалитет на воздухот, предупредувајќи ги жителите кои веќе имаат здравствени проблеми да ги преземат неопходните мерки на претпазливост во однос на прогнозираниот квалитет на воздухот.

„Пожарите во Канада продолжуваат да произведуваат чад во Њујорк, а чадот на голема височина може да биде видлив“ се наведува на социјалната мрежа Х.


Жителите на јужна Нова Англија се разбудиле од густа магла во неделата наутро, а Националната метеоролошка служба соопшти дека се очекува уште помагливо време бидејќи чадот од шумските пожари се движи од Канада, според објавата на „Network X“ објавена од „NWS Boston“, пренесува CNN.

Чадот продолжува да влијае на квалитетот на воздухот во регионот додека Канада се бори со својата најлоша сезона на шумски пожари досега. Само на североисток, во моментов има повеќе од 50 шумски пожари кои горат во Онтарио и пет активни пожари во Квебек.

Медиумите потсетуваат дека на 30 септември беше објавено дека во Њујорк е прогласена вонредна состојба поради поплавите предизвикани од големото невреме. Многу патишта и метро станици беа поплавени, а затворен е и најмалку еден терминал на аеродромот Ла Гвардија.Спонзорирани линкови

Маркетинг