Едно лице загина во гранатирањето на Херсон

Макфакс

02/10/2023

09:40

669

Големина на фонт

а а а

Во руското гранатирање на регионот Херсон во текот на ноќта загинало најмалку едно лице, а биле ранети шест, меѓу кои и две деца, изјави во понеделникот регионалниот гувернер.

Олександр Прокудин на Телеграм рече дека руските сили извршиле 71 напад во изминатите 24 часа кои биле „насочени кон станбени области“, како и продавници и медицинска инфраструктура, меѓу другите објекти.


Дваесет воздушни и копнени напади беа насочени кон градот Херсон, кажа гувернерот.

Властите го изгаснаа пожарот предизвикан од гранатирањето рано во понеделникот, додаде тој.Спонзорирани линкови

Маркетинг