Започнува судењето на Трамп за случајот со измама

Макфакс

02/10/2023

09:17

916

Големина на фонт

а а а

Доналд Трамп и неговиот семеен бизнис денеска треба да се соочат во Њујорк за случајот со измама што може да предизвика хаос на поранешниот претседател на САД и неговата империја за недвижнини.

Трамп, фаворит за претседателска номинација на републиканците во 2024 година, е обвинет од обвинителката на државата Њујорк Летиција Џејмс дека ја „надувал“ вредноста на својот имот за милијарди долари за да обезбеди подобри услови за заем и осигурување. Трамп планира да присуствува на првата недела од судењето во државниот суд на Менхетен, според судската пријава.

Судењето доаѓа една недела откако судијата што го води случајот утврди дека Трамп е одговорен за измамата и најмногу ќе се однесува на казните со кои се соочува.

Џејмс бара парични казни од најмалку 250 милиони долари, трајна забрана против Трамп и неговите синови, Доналд Џуниор и Ерик да водат бизнис во Њујорк и петгодишна забрана за комерцијални недвижности од Трамп и неговите компании.

Трамп рече дека случајот е дел од политички лов на вештерки.Спонзорирани линкови

Маркетинг