Зеленски: Ништо нема да ја ослаби храброста на Украина против Русија

Макфакс

02/10/2023

08:42

1.522

Големина на фонт

а а а

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вчерашниот говор рече дека ништо нема да ја ослабне борбата на Украина против Русија, еден ден откако американскиот Конгрес усвои привремен закон за финансирање во кој не се споменува Украина. Министерот за одбрана Рустем Умеров одделно рече дека добил ветувања за дополнителна воена помош во телефонскиот разговор со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

„Секретарот Остин ме увери“, напиша тој на X, „дека американската поддршка за Украина ќе продолжи и дека украинските воини ќе продолжат да имаат силна поддршка на бојното поле“.

Портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи изјави дека Киев работи со своите американски партнери за да се осигура дека новата буџетска одлука вклучува средства за Украина и дека американската поддршка за Украина останува непостојана.

Во снимениот говор за празникот Денот на ветераните, Зеленски не се осврна на гласањето во Конгресот, туку ја повтори својата решеност да се бори до победа. Тој рече дека Украина ќе престане да дава отпор и да се бори на денот на победата. „Како што се приближуваме до неа секој ден, ќе се бориме онолку колку што е потребно“.

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека републиканците ветиле помош на посебно гласање и дека американската поддршка не може да биде прекината „под никакви услови“. Портпаролот на Министерството за надворешни работи Олег Николенко, исто така, се обиде да ги увери Украинците за тврдењата за идна американска поддршка во коментарите на Фејсбук, велејќи дека претходно одобрените средства не се доведени во прашање.

„Поддршката за Украина останува непоколебливо силна во американската администрација, во двете партии, како и во домовите на американскиот Конгрес и, што е најважно, меѓу американскиот народ“, напиша тој.Спонзорирани линкови

Маркетинг