Американски војник протеран од Северна Кореја е во американски притвор

Макфакс

27/09/2023

19:20

1.364

Големина на фонт

а а а

Американскиот војник, Тревис Кинг, е во американски притвор откако беше протеран од Северна Кореја, соопштија официјалните лица, пренесува „Би-би-си“.

Кинг, 23-годишен експерт за разузнавање, илегално преминал во Северна Кореја во јули. Севернокорејските медиуми наведуваат дека тој побегнал поради „нехуман третман“ и расизам во американската војска.

Не се познати неговата состојба и деталите за неговото затворање во Северна Кореја.

Пјонгјанг одлучи да го депортира

Севернокорејската државна новинска агенција претходно во средата објави дека Пјонгјанг одлучил да го „депортира“ Кинг, но не даде детали.

Кинг е во армијата на САД од јануари 2021 година и дојде во Јужна Кореја како дел од ротација на единицата.

Пред да влезе во Северна Кореја, Кинг помина два месеци во притвор во Јужна Кореја под обвинение за напад и беше ослободен на 10 јули.

Тој требаше да се врати во САД поради дисциплинска постапка, но успеа да го напушти аеродромот и да се придружи на обиколката на силно обезбедуваната демилитаризирана зона меѓу двете Кореи.

Неговото ментално здравје беше нарушено

Не е познато дали Кинг ќе се соочи со дополнителни обвиненија кои произлегуваат од неговата одлука да влезе во Северна Кореја.

Американскиот државен секретар, Белата куќа и Министерството за одбрана допрва треба да го коментираат случајот.

Семејството на Кинг претходно за американските медиуми изјави дека Кинг бил дискриминиран додека служел во војска и дека неговото ментално здравје било нарушено додека бил притворен во Јужна Кореја.Спонзорирани линкови

Маркетинг