(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Макфакс

27/09/2023

09:31

8.504

Големина на фонт

а а а

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ за време на гостувањето на РТС изјави дека Албин Курти е единствениот виновен за она што се случи на Косово викендов. Тој истакна дека не му е јасно според кој член од Резолуцијата 1244 или од Бриселскиот договор косовската полиција се наоѓа на северот на Косово.

Тој рече и дека видеото кое на Фејсбук го објави косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечла, воопшто не е од ноќта кога се случи инцидентот, односно дека се работи за измама. Свечла напиша дека на видеото се гледа и Милан Радоичиќ, потпретседателот на Српската листа, кој е на црната листа на САД и Велика Британија.

„Не оправдуваме никакви насилни дејствија, жалиме за убиството на полицаец, за загубата на српски животи и за тоа што се случи таков инцидент кој не е во интерес на Србија“, рече Дачиќ, пренесува Нова.рс.

Тој додаде дека Приштина, како и српската опозиција, одговорноста ја префрлаат на Александар Вучиќ.

Ky në pamjet më poshtë është Milan Radojçiq, nënkryetar i Listës Serbe, po ashtu pjesë edhe e Listës së Zezë të ShBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar.


Kryekrimineli Radojçiq ka qenë udhëheqës i këtij grupi terrorist dhe i sulmit ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku. Kjo është edhe një dëshmi tjetër mbi veprimtarinë e tij terroriste ndaj Republikës së Kosovës. Nënkryetari i Listës Serbe është prijës i sulmit terrorist dhe grupit të terroristëve.


Harta e sulmit terrorist po qartësohet çdo ditë: Aleksandër Vuçiq përmes Listës Serbe, dhe këta përmes nënkryetarit të tyre Radojçiq, kanë ndërmarrë veprimin terrorist kundër rendit juridik dhe kushtetues të Republikës së Kosovës duke tentuar të destabilizojnë Republikën tonë. Pra, LS e sheh pjesëmarrjen e saj në Kosovë vetëm në mënyrë terroriste. Ata dështuan. 


Ndërkohë, ditët e zisë të shpallura sot nga Serbia dhe Lista Serbe janë tashmë vulosja e autorësisë së këtij organizimi.

Posted by Xhelal Sveçla on Tuesday, September 26, 2023

„Тука се обидуваат да докажат и покажат дека овие акции ги извршил Милан Радоичиќ или Звонко Веселиновиќ. Тие најмногу би сакале да наидат на Мојсиловиќ затоа што им треба врска со Белград, сакаат да кажат дека некој го увезува од однадвор“, убеден е шефот на српската дипломатија.

Потоа се осврна на спорното видео, велејќи дека на снимката „можете дури и да го видите снегот“.

„Имаше и снег, што значи дека не е снимка од тој ден“, нагласи тој.

Дачиќ повтори дека Белград се бори за мир и за правата на Србите и дека поради сето тоа нема да дозволи натамошна ескалација.

„Мизерно е што на овој начин на сметка на државните органи сакаат да докажат дека Србите се терористи кои учествувале во сето ова“, заклучува тој.Спонзорирани линкови

Маркетинг