Во судир на два приватни авиони во Мексико загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете

Макфакс

26/09/2023

21:50

1.323

Големина на фонт

а а а

Во судар на два приватни патнички авиони во северната мексиканска држава Дуранго загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете, соопштија државните власти.

Несреќата се случила на мала земјена писта во градот Ла Галансита, во западниот дел на Дуранго, во понеделникот наутро, јавува indiatvnews.

Како што соопшти Државниот секретаријат за безбедност, двата авиони биле лесни авиони „цесна“ и се судриле додека едниот полетувал, а другиот слетувал, што довело до пожар во двата авиони.

„Во несреќата загинаа сите пет патници“, соопшти државната агенција.

Во тек е истрага за утврдување на причините за несреќата.Спонзорирани линкови

Маркетинг