Митот е поништен: Пијалакот кој се смета за здрав, предизвикува голем број несакани состојби

Точка

26/09/2023

13:50

8.879

Големина на фонт

а а а

Иако со децении се смета за здрав пијалак кој го подобрува целокупното здравје, овошниот сок може да биде виновник за неколку состојби, а една од нив е наталоженото сало на стомакот.

Во нашата постојана потрага по подобро здравје и благосостојба, како и желбата да изгубиме тежина, често бараме пијалоци кои ветуваат дека ќе ја зголемат нашата виталност, ќе ги поддржат нашите цели за управување со тежината и ќе го подобрат нашето здравје.


Сепак, приказната зад навидум „здравите“ пијалоци е посложена отколку што изгледа. Можеби ќе бидете изненадени кога ќе откриете дека некои од овие „добри“ пијалоци всушност можат да придонесат за воспаление и тврдоглаво таложење.

Исцедениот сок е еден од пијалоците што треба да го ограничите што е можно повеќе, пренесува магазинот „She Finds“.

Многумина од нас пораснаа верувајќи дека една чаша овошен сок е здрав и природен избор. Сепак, овој тип на сок, иако е богат со одредени хранливи материи, може да има и помалку посакувана поврзаност со воспаление и тврдоглава акумулација на маснотии на стомакот.


Еден од основните фактори зад овој феномен е неговата значителна содржина на шеќер. Иако шеќерот во сокот е природно присутен, тој сепак е шеќер. Конзумирањето значителна количина на сок може да доведе до значителен внес на шеќер, што е директно поврзано со воспаление и акумулација на маснотии во стомакот.

Имено, телото ја преработува фруктозата, шеќерот кој се наоѓа во овошјето, во маснотии, кои често се таложат во пределот на стомакот. Дополнително, исхраната богата со шеќер предизвикува низа реакции во телото кои можат да доведат до хронично воспаление.

Ако сакате сладок пијалок, можете да изберете од пијалоци со намалена содржина на шеќер. На пример, смути направени со овошја со малку шеќер, како што се бобинки, или оние направени со незасладен бадем или кокосово млеко, нудат есенцијални витамини.
Спонзорирани линкови

Маркетинг