(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Макфакс

26/09/2023

12:30

7.288

Големина на фонт

а а а

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што беше убиен и еден полицаец.

Според косовските медиуми, станува збор за Игор Миленковиќ, Бојан Мијаиловиќ и Стефан Недељковиќ, сите тројца од Звечан, а идентитетот на четвртиот напаѓач засега не е познат.

Миленковиќ (50) е татко на две деца, а работел како возач на брзата помош во Клиничкиот болнички центар во Косовска Митровица, засега не се познати информациите за тоа што правеле Мијаиловиќ и Недељковиќ (31), пренесува „Кликс.ба“.

Претходно, беше соопштено дека при претресот по завршувањето на акцијата на косовската полиција, во манастирот окупиран од терористите се пронајдени документи на Милан Радоичиќ, познат криминалец од американската црна листа. Еден косовски полицаец загина, а двајца се ранети во напад на Србите врз косовската полиција, што се случи на северот на оваа земја.


Престрелката се случила во местото Бањска. Косовската полиција наведува дека нивни припадници биле нападнати кога забележале блокада на патот. Кога косовската полиција ја стави ситуацијата под контрола, премиерот Аљбин Курти објави дека кај уапсените е пронајдено огромно количество воено оружје, со кое планирале напади врз косовските институции.

Како што нагласи Курти, полицијата запленила стотина пушки, но и муниција.

„Во денешната операција против вооружените терористи, косовската полиција заплени стотици пушки и муниција, вклучително и тешка воена опрема, како што се митралези, гранати и друго. Нашата полиција останува во тесна соработка со КФОР и ЕУЛЕКС. Акцијата е во тек“, рече Курти.Спонзорирани линкови

Маркетинг