Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Макфакс

24/09/2023

11:38

1.232

Големина на фонт

а а а

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во тек се понатамошни преговори за проектот, вклучувајќи ги и оние во седиштето на програмата.

Трите земји ја воспоставија Глобалната борбена воздушна програма (GCAP) во декември, откако Велика Британија и Јапонија се согласија да ги комбинираат своите борбени напори во иновативна соработка чија цел е да имаат напреден авион на располагање до средината на следната деценија.

„Балансирана поделба на трошоците и придобивките“

„Ројтерс“ во четвртокот објави дека Јапонија и Британија ќе доминираат во дизајнот и производството, а Лондон најверојатно ќе ја предводи организацијата поради нејзиното подлабоко и поновото искуство во развојот на борбените авиони.


„Глобалната борбена воздушна програма или GCAP е тринационална програма заснована на принципите на еднакво споделување, како што изјавија премиерите во заедничката министерска декларација минатиот декември“, објави италијанското Министерство за одбрана.

„Затоа, конечната одлука ќе вклучува еднаква и рамномерна поделба на трошоците и придобивките.

Ројтерс, исто така, објави дека партнерските земји планираат да ја изберат Британија за свое седиште.

Италија рече дека разговорите за ова прашање се во тек меѓу владите и индустриските партнери.

„Трите министерства за одбрана во моментов вршат истражување за најдоброто раководство за да се постигне целта до 2035 година“, соопшти италијанското Министерство за одбрана.Спонзорирани линкови

Маркетинг