Познатиот актер во бил во Белград кога дознал дека ќерката му починала: Од истата болест борбата ја загубила и неговата прва сопруга, која тој никогаш не ја прежалил

Точка

22/09/2023

21:23

16.347

Големина на фонт

а а а

Вториот брак на славниот актер Пирс Броснан постојано е под лупа на јавноста, додека неговиот прв брак траел сè до смртта на неговата прва сопруга, познатата австралиска актерка.

Потоа доживеал уште една трагедија, а кога зборува за саканите жени кои ги изгубил, открива колку љубов ги поврзувала и колкава тага донело нивното заминување.

Овој актер бил во брак со Касандра Харис од 1980 година до 1991 година, кога таа починала од рак на јајниците на само 43 годишна возраст.


Која била првата сопруга на Пирс Броснан?

Касандра Харис е родена во Сиднеј, студирала на Националниот институт за драмска уметност, во кој влегла на многу млада возраст како „чудото од дете“.

Глумела во филмовите „The Greek Tycoon“, „Rough Cut“, „For Your Eyes Only“, филмот за Џејмс Бонд – благодарение на неа, Пирс Броснан го запознал продуцентот Алберт Броколи на сетот на овој филм, а подоцна играл во 4 продолженија од приказната за тајниот агент 007.


Касандра, која заедно со Броснан, кој ѝ бил трет сопруг, се појавила во неколку епизоди од серијата „Remington Steele with Brosnan“, одиграла важна улога во кариерата на овој актер.

„Таа е засекогаш вткаена во секој дел од моето битие“, зборувал Броснан за неговата прва сопруга

По нејзината смрт, Пирс Броснан истакнал колку таа всушност била важна во неговиот живот: „Таа ме направи мажот каков што сум, актерот каков што сум, татко каков што сум. Таа е засекогаш вткаена во секој дел од моето битие. Таа е со мене секој ден. Тоа што запознав некој како неа, тоа е голем благослов (1992)“. Актерот бил покрај првата сопруга до последниот ден од нејзиниот живот.


Пирс Броснан ги посвоил децата на Касандра, Харис, Шарлот и Кристофер, како свои. Во првиот брак го добил синот Шон, кој е во брак со Сања Билиќ, продуцентка од Херцеговина, со која има 2 деца.


Во 1994 година, славниот Ирец ја запознал манекенката Кили Шеј Смит, со која се оженил во 2001 година и со која има два сина, Дилан и Парис, кои се занимаваат со манекенство, а на социјалните мрежи истакнуваат колку се горди на сликарската дарба на нивниот татко.


Во Белград ја примил веста за смртта на неговата ќерка

Во 2013 година, актерот доживеал уште една трагедија. Шарлот починала на 42-годишна возраст од рак на јајниците, кој ги чинел живот и нејзината мајка и баба по мајка. Таа била ќерка на Касандра од првиот брак со Дермот Харис, а Броснан ја посвоил и сакал како свое биолошко дете.

Веста за смртта на неговата ќерка го дочекала познатиот актер во Белград, на снимањето на филмот „November Man“. Се паметат неговите солзи од сетот, но тој продолжил со работата како голем професионалец.


„Мојата сакана ќерка Шарлот почина во неделата на 28-ми јуни од рак на јајниците опкружена со нејзиното семејство, сопругот Алекс, децата Изабела и Лукас и браќата Кристофер и Шон. Шарлот достоинствено и храбро се бореше со ракот. Нашите срца се скршени поради загубата на нашата прекрасна девојка. Се молиме за неа, како и дека наскоро ќе се најде лек за оваа подмолна болест“, изјавил тој подоцна.

За смртта на ќерката и сопругата тој зборувал за „Stand Up“, каде што изјавил дека тагата што се јавува кога ја гледате саканата личност како ја губи битката со оваа болест останува траен дел од вас.


Броснан постојано зборува за ќерката Шарлот

„Еве те гледам, дете. Во спомен на Шарлот и со честитки за роденденот на мојата драга Марли Меј (внуката на актерот)“, гласела една од пораките кои Броснан јавно ги испратил на годишнината од смртта на неговата ќерка Шарлот, која постојано ја споменува.
Спонзорирани линкови

Маркетинг