Можеби ќе се изненадите: Што се случува со вашиот организам доколку јадете по една лажичка мед пред спиење?

Точка

19/09/2023

16:17

7.969

Големина на фонт

а а а

Медот е многу здрав за јадење и сите го консумираме уште од најмала возраст, но дали знаете што се случува со нашето тело доколку консумираме мед пред спиење?

Медот има антибактериски ефекти кои го јакнат имунитетот, ве прават да бидете помоќни во борбата против инфекции предизвикани од бактерии, габи и бројни вируси.


Понекогаш ќе се разбудиме среде ноќ затоа што на нашиот мозок потребен му е гликоген, а тој ја поттикнува надбубрежната жлезда да испушта адреналин и кортизол од телото.

За среќа, медот содржи гликоген, па една лажичка мед пред спиење ќе помогне да се обезбеди добриот сон.

Високиот крвен притисок е еден од факторите кој придонесува во настанувањето на срцеви заболувања, а медот содржи антиоксидант за којшто докажано е дека го намалува крвниот притисок, па една лажичка мед пред спиење на едноставен начин може крвниот притисок да го стави под контрола.

Триглицеридите се видови масти присутни во крвта. Високото ниво на триглицериди го зголемува ризикот од дијабетес и срцеви заболувања. Медот се поврзува со намалување на триглицеридите во организмот, ги претвора во сојузник којшто ја чисти крвта од неопходните масти.


Медот има антибактериски ефект којшто го јакне имунитетот, ве прави поцврсти во борбата против инфекциите и бактериите, габите и бројните вируси.

Тој го забрзува метаболизмот создавајќи термоген ефект. Тоа значи дека ја подобрува циркулацијата што ја зголемува телесната температура, помагајќи ви да согорите масти без напор.
Спонзорирани линкови

Маркетинг