Нема да има „победничка парада“ ни во Москва ни во Киев, вели шефот на украинското разузнавање

Нетпрес

18/09/2023

21:47

4.004

Големина на фонт

а а а

Се додека Украина добива западно оружје, нема да биде поразена од Русија – но ниту една страна нема да може да постигне целосна победа, изјави шефот на Главната управа за разузнавање (ГУР) на украинската војска.

Во интервјуто за Економист објавено во неделата, Кирил Буданов ја отфрли идејата дека воената помош за Киев од страна на САД и нивните сојузници ќе престане од неопходност.

„Магацините на Запад не се целосно празни. Без разлика што некој ќе каже. Ова можеме многу јасно да го видиме како разузнавачка агенција“, изјави Буданов.


За разлика од Русија, неговата нација во голема мера се потпира на странска поддршка, призна тој, истовремено тврдејќи дека ресурсите на Москва веќе се намалуваат. Руската економија може да издржи само до 2025 година, додека протокот на оружје ќе заврши до следната година, предвиде тој.

„Ние разбираме дека нема да ја завршиме војната со победничка парада во Москва. Но, ниту Москва никогаш не треба да се надева дека ќе го одржи во Киев“, рече тој.

Шефот на военото разузнување тврди дека има „нула“ цивилни жртви во Русија од „неговите сили“ благодарение на намерната одлука донесена од Киев.

Руските власти известуваат за редовни напади на украинската војска во пограничните региони, а некои од нив резултирале со повредени или убиени цивили.

Агенцијата на Буданов најверојатно е одговорна за минатогодишниот бомбашки напад на Кримскиот мост, според руските истражители и извештаите на западните медиуми.


Заговорот вклучувал прикриена експлозивна направа, која се активирала додека се пренесувала преку теснецот Керч со камион, чиј возач не знаел што носи. Тој беше убиен во експлозијата заедно со брачна двојка која возеше во близина.

Украина ја започна својата контраофанзива на почетокот на летото. Украинските власти ги отфрлија западните критики за нејзиното бавно темпо и изборот на приоритети на Киев.

Москва ги доживува непријателствата со Киев како дел од западната прокси војна против Русија. Спонзорите на конфликтот ги користат Украинците како „топовско месо“ и нема да дозволат нивната влада да тужи за мир сè додека можат да нанесат поголема штета, рекоа руските власти.Спонзорирани линкови

Маркетинг