Деца си играле со граната во Сомалија – експлодирала и убила околу 27 луѓе

Макфакс

10/06/2023

09:08

1.396

Големина на фонт

а а а

Во денешната експлозија на минофрлачка граната во близина на градот Кориоли во областа Долна Шабел во Сомалија, загинаа околу 27 лица, претежно деца, а 53 се повредени.

„Оваа катастрофа се случи денес во близина на градот Кориоли. Тие си играа со неексплодирана минофрлачка граната која ненадејно експлодира“, изјави претходно Абди Ахмед, заменик окружниот комесар на Кориоли“, пренесе Ројтерс.

Жителите изјавија дека неексплодираните гранати, со кои си играле децата, ги користеле завојуваните фракции во Сомалија.

„Бараме помош од владата и владините агенции за расчистување на мини и гранати од тоа подрачје“, додаде Ахмед.Спонзорирани линкови

Маркетинг