Ден по „Рибникар“ Урош Б со „калашников“ сееше смрт: Еден месец по масакрот во Мало Орашје и Дубона

Макфакс

04/06/2023

15:00

2.486

Големина на фонт

а а а

Само еден ден по големата трагедија во „Рибникар“, на Врачар во Белград, додека граѓаните на Србија сè уште се освестуваа од големиот шок, веста одекна како бомба. Ново пукање, во околината на Младеновац и Смедерево, со многу мртви и ранети.

На 4 мај Урош Б.(21) со автоматска пушка пукаше во децата и младите кои се собирале во селата Мало Орашје и Дубона. Притоа уби осум лица, а тешко рани 14, сите млади.

Урош Б. го започнал својот пеколен поход во местото Мало Орашје, на фудбалскиот терен малку надвор од селото. Како што тврдеа жителите на ова гратче, таму често се собирале млади луѓе, а овој пат отишле да го одбележат Ѓурѓовден, ден порано за да не слават и да не се радуваат на Денот на жалост, бидејќи сочувствувале со повредените деца. од Белград.

Во еден момент се појавил Урош Б., кој држел автоматска пушка во рацете, но толпата не го сфатила сериозно. Тој им пришол и им рекол: „Легнете, сè ќе сторам да ве убијам“, на што насобраните се насмеале, а еден од младите му рекол: „Ајде, не тропај, седни со нас и пиј нешто“.

По оваа реченица монструмот отворил оган врз насобраните и во таа прилика веднаш убил пет, а повредил голем број млади луѓе. Кога испразнил две рамки, влезгол во автомобилот и тргнал понатаму. На пат застанал во центарот на селото Дубоне, каде млади мажи и жени седеле пред училиште и се дружеле. Тој им пришол и почнал да пука во нив при што убил млад полицаец, неговата сестра и нивниот заеднички пријател.

Таму пукал и во случајни минувачи и во друго село во близина. После тоа побегнал, а кога автомобилот му се заглавил во калта, запрел такси на блискиот пат и со закана за бомба му наредил на таксистот да го одвезе до куќата на неговиот вујко кај Крагуевац.

Полицијата го уапсила таму, следното утро, при претрес кој траел цела ноќ. Веднаш е започнат претрес на сите куќи на семејството на убиецот, а во викендица недалеку од местото на убиствата е пронајден цел арсенал нелегално оружје.

Како мотив за овие убиства, за кои монструмот изјавил дека не биле поттикнати од масакрот во „Рибникар“, тој рекол дека сакал да го исплаши населението од овие места, но и дека во миг слушнал нешто лошо како се зборува за него и неговото семејство. па сакал да се одмазди за тоа.

Недолго по апсењето, припадници на МВР упаднале во куќата на неговите родители и во таа прилика го уапсиле таткото на осомничениот монструм и пронашле оружје и муниција. Веднаш бил приведен, а потоа и притворен.

По ова апсење, вујкото на монструмот кој го сокри во викендица во околината на Крагуевац, заврши зад решетки, откако внук му уби невини млади луѓе и засекогаш ги претвори Мало Орашје и Дубона во црни.

Вниманието на сите регионални и светски медиуми тие денови беше насочено кон Белград и Србија.

Во текот на изминатата недела беа сослушани сведоци, а меѓу нив беше и девојката која Урош Б. ја киднапираше, како и уште неколку локални жители.

Исто така, пред неколку дена во Смедерево беше сослушан таксист, кој детално објасни како се случило киднапирањето и дека монструмот му се заканувал со бомба доколку не го однесе до саканата локација.

По овие две пукања, МВР на Србија започна акција за враќање на нелегалното оружје, која трае до 8 јуни. Досега е предадено поголемо количество оружје, експлозивни направи и муниција.Спонзорирани линкови

Маркетинг