Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Макфакс

04/06/2023

09:51

2.284

Големина на фонт

а а а

Лошите планинари кои неискусните водачи на експедицијата ги водат до Монт Еверест, предизвикуваат проблеми, рече искусен планински водич, по една од најсмртоносните сезони на качување во последниве години на највисоката планина на светот, поддржувајќи ја идејата за построги правила за освојување на Еверест.

Најмалку 12 алпинисти загинаа, а пет се водат како исчезнати и се стравува дека се мртви на 8.849 метри надморска височина на Еверест за време на овогодинешната штотуку завршена главна сезона на искачување, најсмртоносна откако земјотрес предизвика лавина во 2015 година, во која загинаа 18 луѓе.

Најслабите клиенти со помалку искусни оператори се дел од проблемот, рече Гај Котер, познат водич од Нов Зеланд кој пет пати се искачи на Еверест, говорејќи во главниот град на Непал, Катманду. Клиентите треба да имаат минимален стандард за искачување со докажани претходни искачувања пред да дојдат на Еверест, додаде Котер.

Тројца планинари Шерпа загинаа кога мразот се урна врз нив на долниот дел од планината во април, а другите кои почина подлегнаа на болест или исцрпеност, соопштија владините претставници задолжени за секторот.

Непал го регулира искачувањето на Еверест и неговиот друг врв на Хималаите, инсистирајќи секој да добие дозвола, на пример, но Котер вели дека водачите на експедициите кои ги носат клиентите на планината мора да ги исполнат минималните стандарди за опрема и персонал.

Има многу оператори кои ги носат клиентите на Еверест, но не знаат како да избегнат инциденти, а кога работите ќе тргнат наопаку, тие немаат процедури за справување со проблемот, рече Котер.

Бигјан Коирала, претставник на Министерството за туризам кој го надгледува искачувањето, рече дека владата размислува за дополнителни регулативи, но не наведе детали. Непал годинава издаде рекордни 478 дозволи за Еверест, а стотици луѓе стигнаа до врвот.Спонзорирани линкови

Маркетинг