Русите подготвуваат жестока одмазда, предупредува Кадиров

Макфакс

30/05/2023

19:54

3.472

Големина на фонт

а а а

Руските сили наскоро ќе покажат „што е одмазда во вистинска смисла на зборот“ во зоната на специјални воени операции, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров.

„Нападот со беспилотно летало врз Москва нема никаква тактичка, стратешка, па дури и психолошка смисла. Оние кои ги разбираат воените работи го разбираат ова. Војната се води на сосема друго место… Одговорите на таквите обиди за напади… треба да бидат жестоки. Ние ги штитиме нашите граѓани и нема потреба да се молам и да попуштаме“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

Тој рече дека украинските власти го користат омилениот метод на терористите – „кукавичко напуштање позиции и избегнување отворена чесна борба“, со издавање наредби за напад на цивилна инфраструктура.

„Наскоро во зоната на специјални воени операции ќе покажеме што е одмазда во вистинска смисла на зборот“, заклучи Кадиров.Спонзорирани линкови

Маркетинг